© 2023 Tüm hakları saklıdır.

Yerinde Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Futbol
  4. »
  5. Teknik Direktörümüz Şenol Güneş’ten Açıklamalar

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş’ten Açıklamalar

root root -
26 0

Güneş’in açıklamaları şöyle:

“Azerbaycan’a ulusal kadrosu çalıştırdığım periyotta gelmiştim. Evvelce bu yana çok şeyin değişmiş olduğunu görüyorum. Birebir değişimi futbolda da görüyorum. Rasim Kara ile Serpil Hamdi Tüzün, Azerbaycan’da teknik yönetici olarak misyon yaptılar.

Azerbaycan’da yabancılık çekmiyoruz. İki devlet, tek millet kavramını görüyoruz. Sabah kulübü düzgün bir yatırım yaptı, uygun bir oyuncu kümesine sahip. Bu değişimleri olumlu buluyorum. Depremzedeler faydasına bir maç oynayacağız. Umarım hoş bir maç olur. Tek temennimiz bu.

Olayın özünü yakalamadan yabancı sayısını konuştuğunuzda asıl sorunu kaçırıyorsunuz. Futbol bir bütündür. Bizde daima yabancı oyuncu ve hakem bahisleri konuşulur. Güzel bir yabancı oyuncuyu çok para vererek alacaksınız, pekala kulübün mali yapısı buna uygun mudur? Uygunsa alsın. Kulüplerin mali ve idari yapılarının oturması gerekiyor. Ülkemizde oturdu mu, sorunlu. Yabancı oyuncuya büsbütün karşı değilim. Yabancı sayısını belirmeden evvel yapılanmaya gidilmeli. Beş yıllık plan olursa on bir tane oyuncuyla başlayalım, beş sene sonra yediye inelim. Alınan yabancı oyuncuları alanda oynatalım. Formda bir yabancı oyuncum var, diyorum ki “Seni oynatamam zira sen statüye uygun değilsin” bu türlü şey olmaz. Beş sene içinde takım sayısını sınırlayalım, geri kalan oyuncuları U-19 kadrosuna gönderelim, oraya yaşı uygun olursa yabancı da getirebilirsin. Böylelikle beş yılda bir havuz oluşturmuş oluruz. Sistem oturduğunda yabancı sayısını hür bırakırsın. Şu an olmayan şeyi hür bıraksan ne olur, bırakmasan ne olur? Ondan sonra Türk oyuncular kıymetli, sen üretmiyorsun ki. Kendi insanını geliştirip yarıştırmak, futbolu sevdirmek mi istiyorsun, yalnızca yarışmak mı istiyorsun, müsabakayla eğitimi birlikte mi yapmak istiyorsun? Bu işler zahmetlidir. Herkes bir şey söylüyor, gündeme nazaran karar alınıyor.

Altyapı uzun vadeli bir iştir. Altyapıda güçlü bir tertip kurulmalı. Bunun kaynağı da insandır. Biraz da kendi insanımızın üretmesi lazım. Kâfi olmuyorsa eksik kalan yerleri tamamlamak için yabancı olmalı. Onun haricinde kendi insanlarımız olmalı.

Her grubun alanı var, antrenman yapacak yeri var. Eğitim için tesisler değerli. İnsan kıymetli ve natürel ki tertip kıymetli. Futbol bu kadar seviliyorsa bunlar yapılmalı. Azerbaycan’dan Avrupa’da ses getiren oyuncular çıkmalı diye düşünüyorum. Başlangıcı yapılırsa gerisi gelir. Bizde de zordu gerisi geldi, sayıları çoğaldı. Oyuncu yetişmesi için eğitici olmalı. Eğiticilerin yeterli eğitilmeleri lazım. Yatırım yapmadan bu iş olmaz. Futbola ilginin artması için rekabetin olması gerekiyor. Ülkemizdeki dört büyük kulübün Türk futbolunun dinamizmine ışık tuttuğunu düşünüyorum.

Ligde yarışımız devam ediyor. Biz geriden geliyoruz. Biz rakiplerimize bakmadan maçlarımızı oynayacağız. Ligi en uygun formda tamamlayıp ondan sonrasına bakacağız. Geçen sene Avrupa’da olamadık, önümüzdeki dönem Avrupa’da yer almak istiyoruz. Beşiktaş topluluğuyla bütünleştiğim için burada çalışıyorum.

Beşiktaş olarak depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. Liderimiz Ahmet Işık Çebi ve İdare Şurası Üyelerimizle Sabah kulübünün lideri ve yöneticileri bu maçın tertibinde öncülük yaptılar.

Sabah FK hayli tezli bir grup. Güzel oyunculara sahip ve yaş ortalaması yüksek değil. Alttan da oyuncu yetiştirirlerse daha güçlü olurlar.

Azerbaycan’da Beşiktaşlıların çok olduğunu biliyorum. Dostça bir maç yapacağız. Ne kadar resmi bir maç olmasa da oyuncuların taraftarları memnun etmeleri gerekir.”

İlgili Yazılar